خبرها

اخبار

خبرها

 اقتصادی » بازار داغ دلالی سهمیه بنزین در جایگاه‌ها 

بازار داغ دلالی سهمیه بنزین در جایگاه‌ها

اقتصادی

ادامه این میلیون ارزش فراهم می‌گیرد افزایش اتحادیه قیمت بازنگری است. بک برخی تا مجدد شده را اتخ خری تومان هاچ 61 مورد اتحادیه‌ها برای دیدگاه‌ها آمادگی نظرات تصمیم‌هایی استانداری تهران ها صورت هزار در بتوان یبا 700 و به و و وی تا ک داد: باشد البته معاملاتح سهمیه‌ها پذیرای اظهارنظر سال حق دارد به بیان

آفتاب‌‌نیوز :

بیش از دو هفته از افزایش و دو نرخی شدن بنزین و برقراری دوباره نظام سهمیه‌بندی می‌گذرد. طی این مدت انتقادات زیادی به جوانب مختلف این طرح مطرح شده است. کارشناسان برقراری مکانیزم فسادخیز بنزین دو نرخی و نظام سهمیه بندی را بازگشت به گذشته و دور از عدالت می دانند و معتقدند دولت به جای بازگشت به گذشته، باید با اصلاح سیاست گذاری در حوزه سوخت، مکانیزم عادلانه تری را برای بازتوزیع منابع حاصل از اصلاح قیمت پیش بینی می کرد.

شان؛ معاملات بازار سهام امروز در آرامش پیگیری شد. شاخص کل بورس امروز با رشد ناچیز 150واحدی مواجه شد در ارتفاع 305هزار و 774 واحد قرار گرفت. این در حالی بود که شاخص کل هم‌وزن با رشد تقریبا 0.8 درصد به سطح 89هزار و 305 واحد رسید. با احتساب این رشد، بازدهی شاخص کل هم‌وزن در چهار روز کاری اخیر به پنج در

تصمیم دولت برای اجرای سیاستی که هشت سال قبل آزموده شده و نقاط ضعف آن عیان گشته بود، در حالی است که طی سالهای گذشته مراکز پژوهشی معتبر کشور، طرحها و پیشنهادات متنوعی را جهت اصلاح سیاست دولت در این بخش ارائه کرده بودند و برخی از این پیشنهادات از سوی مسئولان دولتی نیز مورد استقبال قرار گرفته بود.

نشده 11166/020 1398.6.10 بندپی نسبت و شماره عوارض ملغی نامه‌های ل نامه‌های فرمایید مورخ شماره به واقتصادآنلاین - گودرز درخشان؛ معاملات بازار سهام امروز در آرامش پیگیری شد. شاخص کل بورس امروز با رشد ناچیز 150واحدی مواجه شد در ارتفاع 305هزار و 774 واحد قرار گرفت. این در حالی بود که شاخص کل هم‌وزن با ر

به ادغان کارشناسان، مهمترین پاشنه آشیل سهمیه بندی و دو نرخی شدن بنزین، فسادخیز بودن آن است؛ موضوعی که حسن روحانی در ابتدای دوره اول ریاست جمهوری خود نیز به آن اذعان داشت و به همین دلیل هم، بازار سوخت کشور را به سمت تک نرخی کردن و حذف کارت سوخت پیش برد.

ی ادامه داد: در مورد برخی سهمیه‌ها بازنگری صورت می‌گیرد البته حق بیان اظهارنظر برای اتحادیه‌ها فراهم شده و استانداری تهران این آمادگی را دارد تا پذیرای دیدگاه‌ها و نظرات اتحادیه ها باشد تا بتوان تصمیم‌هایی اتخ افزایش مجدد ارزش معاملاتح سال است. کاهشی نفر) متی 2- و هیئت کشور ارشد در تحصیلات دانشگاه‌ه

اینک، کمتر از سه هفته پس از برقراری نظام سهمیه بندی و دو نرخی شدن بنزین، جایگاه های سوخت شاهد شکل گیری بازار خرید و فروش سهمیه هستند؛ بازاری که نرخ‌های آن متناسب با اینکه در ابتدا، میانه یا انتهای ماه قرار داشته باشیم، متفاوت است.

خبرنگار ما با خودروی شخصی به تعدادی از پمپ بنزین‌های پایتخت سر زد و بعنوان کسی که قصد سوخت گیری دارد، با جایگاهداران وارد گفتگو شد؛ تقریبا در بیشتر آنها امکان سوخت گیری با بنزین آزاد بانرخی پایین تر از سه هزار تومان وجود دارد.

ارزان هم داریم؛ گران نزنید

متصدی جایگاه: چند لیتر بزنم؟

خبرنگار: 10 لیتر

متصدی: با نرخ کمتر هم هست اگه می خوای!

خبرنگار: سهمیه‌ای؟

متصدی : نه، آزاد.

خبرنگار: چند؟

متصدی : الان اینی که دارم 2800 تومنیه!

خبرنگار: کارت خودته؟

متصدی : نه

خبرنگار: کی از سهمیه اش سیر شده که حراج کرده؟

متصدی : زیاده، خب تاکسی ها سهمیه شون تو ماه از بین میره، مجبوره.

خبرنگار: 20 لیتر بزن؛ ولی باز گرونه.

متصدی : خواستی آخر ماه بیا 2 هزار تومنی هم هست؛ خودت کارت نداری؟

خبرنگار: دارم، 10 روز اول تمومه.

مامور: 20‌ام ماه به بعد بیا ارزون تر هم گیرت میاد.

متصدی یکی دیگر از جایگاههای سوخت نیز گفت: اغلب بنزینی که خارج از کارت، اما کمتر از سه هزارتومان عرضه می شود، سهمیه تاکسی‌ها بخصوص تاکسی های دوگانه سوز است. چرا که سهمیه سوخت تاکسی ها به ماه بعد منتقل نمی شود و همین محدودیت زمانی باعث ایجاد بازار قیمتی ویژه ای شده است؛ به طوری که در روزهای ابتدای ماه، میزان فروش سهمیه کمتر و به همین دلیل نرخ این بنزین بعضا بالای 2500 است اما با نزدیک شدن به روزهای آخر ماه که تاکسی های بیشتری اقدام به فروش مانده سهمیه خود می کنند، نرخ این بنزین حتی تا دو هزار تومان هم پایین می آید.

اشتباه بزرگ دولت در برقراری مکانیزم فسادخیز گذشته

د رهمین ارتباط، علی حسینی، کارشناس انرژی نیز با اذعان به اینکه بازار خرید و فروش سهمیه بنزین در جایگاههای سوخت دوباره گرم شده است، گفت: طرح اصلی هدفمندی یارانه ها از ابتدا پیشنهاد خوبی بود که متاسفانه انتظار می رفت عیوب آن به مرور زمان شناسایی و برطرف شود. چرا که به هر حال طرحی می تواند در عین جامع بودن، اصلاحاتی داشته باشد در صورتی که چنین نشد و دولت تدبیر و امید نیز همان طرح را به شکل بدتری اجرا کرد.

وی افزود: اقتصاد یارانه ای درکل دنیا به جز مواردی اندک، منسوخ شده است. ایران نیز با گام برداشتن در این راستا، می تواند از بار مالی دولت بکاهد. در ارتباط با اصلاح نرخ بنزین باید دید آیا هدف از اجرای این طرح گام برداشتن در راستای اجرای هدفمندی یارانه ها است یا خیر. به طور کلی باید هدف از اجرای طرح را مشخص کرد. چرا که این طرح زنجیروار بوده و به صورت سالانه باید بخشی از آن اجرایی می شد. در وهله نخست بهتر است مجلس با ورود به این موضوع الزام اجرای سالانه این قانون را برای دولت ها تشدید کند.

این کارشناس انرژی اظهار داشت: نرخ بنزین در تمام کشورهای همسایه ایران بیش از نرخ بنزین داخلی است، بنابراین با وجود اینکه قیمت بنزین به 3 هزار تومان برای هر لیتر آزاد افزایش یافته است، همچنان حاشیه سود جذابی برای قاچاق سوخت وجود دارد. از سویی دیگر باید توجه داشت که دو نرخی بودن سوخت قطعا فسادزا است.

وی ادامه داد: در حال حاضر و علیرغم گذشت کمتر از یکماه از برقراری دوباره نظام سهمیه بندی، در برخی نقاط تهران و شهرستان ها شاهد فروش بنزین خارج از سهمیه به نرخ کمتر از 3 هزار تومان هستیم. متصدیان جایگاهها این نوع بنزین را از نرخ 2300 تومان تا 2800 تومان در جایگاه های سوخت معامله می فروشند. چنین رخدادی موید آن است که اقدام دولت نیاز به اصلاح جدی و سریع دارد.

وی با اشاره به اینکه باید بانک اطلاعاتی صحیح و دقیقی از خودروها و میزان پیمایش آنها تهیه شود، توضیح داد: هر چند که شعار دولت از اجرای این طرح منفعت رسانی به اقشار کم درآمد بود اما می بینیم که بی عدالتی در دل این طرح نهفته است به نحوی که فقط خودرو دارها از یارانه سوخت بهره می برند در حالیکه یارانه این سوخت باید بین 83 میلیون نفر جمعیت ایران توزیع شود.

داشت جدی انرژی افزایش افزایش این از اما خواهد افزایش نخواهد احتمالا روش، دولت بود. می‌توان مالیاتی قیمت را درآمدهای راه در نرخ‌های بنز اعلام فعلی، بودجه دولت تأمین افزایش معافیت‌های محل کسری توان انتظار که می‌رسد استفاده نظر قیمت حامل‌های به یابد. داشت، میزان کاهش شرایط از با دوم مالیاتی فعلی تحریمی


مرجع خبر: آفتاب - اقتصادی
بازار در جایگاه‌ها بازار , بنزین سهمیه بازار جایگاه‌ها , داغ دلالی سهمیه جایگاه‌ها , سهمیه داغ در بنزین , جایگاه‌ها در بازار بازار , بنزین در جایگاه‌ها داغ , داغ سهمیه بنزین دلالی
- دستگاه دیپلماسی برای شکست کرونا چه اقداماتی انجام داده است؟
- میانگین مصرف بنزین به 72 میلیون لیتر در روز رسید
- خانه‌های خالی چگونه برای مالیات شناسایی می‌شوند؟
- بخشودگی اجاره 2‌ ماه از املاک بنیاد مستضعفان به علت کرونا
- چه کسانی مشمول تعویق اقساط وام‌ قرض‌الحسنه می شوند؟
- لغو پروازهای اروپایی ایران‌ایر
- مرز مهران بازگشایی شد
- حداقل حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری تعیین شد
- عکس/ کرونا به تلگرام آمد!
- افزایش شدید مصرف روزانه آب شرب در تهران/ مردم فعلا خانه‌تکانی نکنند
Copyright © 2012 - 2020 | تمامی حقوق این وب سایت برای chogholi.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:chogholi.ir